Obec Líšný - obecní úřad - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Kozákov (744 m.n.m.) je nejvyšší hora Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší, opředena pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Na křestním listě má Kozákov jako datum narození napsáno: prvohory - melafyr. Mnohem později se mu dostalo dalšího sopečného polevu třetihorním čedičem. Již pravěcí lovci usídlení v okolních jeskyních z polodrahokamů zhotovovali jednoduché nástroje. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.
Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří, Horní Pojizeří, Český ráj a Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která umožní návštěvníkům ideální kruhový výhled, za krásného počasí až na čtvrtinu Čech
Kozákov je významnou křižovatkou cest a stezek, především pak výchozím bodem naučné stezky "Kozákov" směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí, k Votrubcovu mlýnu a končící právě u již zmíněné studánky Radostná se vždy chladnou vodou. Na Kozákov směřuje deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje, a proto je oblíbeným místem turistických akcí a pochodů.
Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.
Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty (padáčkáře), kteří se tu učí vzlétnout pod odborným dohledem školených instruktorů, aby následně mohli pozorovat celou oblast z ptačí perspektivy a kochat se krásami tohoto kraje. Ne vždy se jim to podaří, záleží totiž na směru větru. Místo si oblíbili i radisté, kteří tu po kopci pípají vysílačkami a snaží se zachytit co možná nejlepší spojení se světem.
Za příznivých sněhových nabídek se stává Kozákova také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.
Na své si zde ovšem přijdou i nadšenci horských kol, kteří se určitě při výjezdu na vrchol nemálo zapotí a při zpáteční cestě by si měli dát pozor, aby nezavařili brzdy.
Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která umožní návštěvníkům ideální kruhový výhled, za krásného počasí až na čtvrtinu Čech. Turistická chata je v současnosti opravena a má krásný nový vzhled. Je docela zajímavé, že vrchol jednoho z nejvyšších kopců v Českém ráji - Kozákov - čekal na svoji rozhlednu nejdéle.

Co dalo vrchu Kozákov jeho jméno?

Kozákov je hora plnou polodrahokamů a drahých kamenů. Nachází se nedaleko Mírové pod Kozákovem. V dávné době prý žila pod tímto vrchem chudá žena, která zde přebývala se svým synem.
Chlapec denně pásl jejich dvě kozy. Kozy byly dosti rozpustilé a neposlušné, často se stávalo, že chlapci někam zaběhly. Až se jednoho dne rozzuřil, vzal kámen a hodil ho po kozách. Jednu kozu jím zasáhl a ta se mrtvá skácela na zem. Pocestný, který kolem právě procházel, vše uviděl, a tak vzal kámen, aby si jej prohlédl. V tu ránu poznal, že se jedná o drahý kov, a vydal se ho prodat do města, kde za něj utržil mnoho peněz. Jakmile se lidé dozvěděli, co se stalo, nazvali prý tento vrch jménem Kozákov. Mnozí lidé se od té doby vydávali podobné kameny na Kozákově hledat.

dnes slaví : Ilja
a zítra oslaví: Vítězslav

Kontakty

mapaObec Líšný
Líšný II. díl čp. 60
468 22 Železný Brod

Úřední hodiny
pondělí a středa
16.00 - 18.00

tel a fax: 483 392 305
obecni.urad @ lisny.cz

datová schránka: rrkan5g

Webkamera

webkamera v Líšném (CZ)

Meteovarování